اصول اولیه آرایش صورت که باید بدانید

یک روزی در گذشته نه‌چندان دور، می‌دیدیم که مادرانمان برای آرایش کرده یک پروسه کوتاه، سریع  و با مراحل کم را طی می‌کنند و تمام. اما امروز همه می‌دانیم که آرایش کردن اصول و قواعد مشخصی دارد و رعایت هرچه دقیق‌تر مراحل صحیح آرایش می‌تواند در نتیجه هرچه بهتر موثر باشد. مهم نیست که بخواهید یک آرایش لایت و ملایم داشته باشید یا آرایشی پررنگ و سنگین. برای رسیدن به یک انتهای رضایت‌بخش لازم است هر مرحله  را درجای خود و به شکل درست انجام دهید. چرا که این مراحل نه‌تنها در زیبایی که در فرم‌دهی صورت شما  موثرند و می‌توانند چهره‌ای جذاب‌تر را به‌نمایش بگذارند. در همین راستا قصد دارم اصول اولیه آرایش صورت را به شما آموزش دهم تا بتوانید بیش از پیش با آرایش صحیح و بی‌نقص صورت خود، حس رضایت‌مندی‌تان را تقویت کنید.  با من همراه باشد.

اصول اولیه آرایش صورت

اولین مقدمات آرایش صورت

هر کاری اصولی یک مقدمه و یک موخره دارد. درصورتی که مقدمات کاری فراهم نباشد نمی‌توان آن را با موفقیت به پایان رساند. مقدمات آرایش صورت به شکلی اصولی را می‌توان به ترتیب زیر نام برد:

 • شناخت نوع پوست، به‌منظور انتخاب بهتر نوع لوازم آرایش
 • شناخت فرم صورت، به‌منظور شناخت روش کانتورینگ صورت
 • شناخت نقاط ضعف و قوت صورت، به‌منظور پوشش نقاط ضعف و بولد کردن نقاط قوت
 • شناخت لوازم آرایش و کاربرد‌های آن‌ها و میزان نیاز شما به هریک
 • انتخاب لوازم آرایش با توجه به علاقه خود و کیفیت آن‌ها
 • شناخت سبک‌های آرایشی مختلف و انتخاب سبک مورد علاقه‌تان

توجه داشته باشید که بهتر است ست لوازم آرایش شما کامل باشد. ممکن است همیشه از کانسیلر استفاده نکنید یا در مواقعی تمایل به استفاده از سایه چشم نداشته باشید. اما بهتر است همه این لوازم را تاحد امکان تهیه کنید تا در مواقع لازم دراختیارتان باشد.

نکته: ممکن است بعضی از لوام آرایش خود را به‌ندرت استفاده کنید. بهتر است به تاریخ مصرف آن‌ها دقت کنید و ممکن است مدت زیادی باشد که در کشوی لوازمتان جا خوش کرده و حالا تاریخ مصرفش گذشته باشد.

مقدمات آرایش صورت

ملزوماتی که پیش از شروع آرایش صورت باید به آن‌ها دقت کرد

حالا که اولین اصول و نکات آرایش آشنا شدید، بهتر است مراحل بعدی را بررسی کنیم. در مراحل قبلی گفتم که باید نسبت به حرفه و فن آرایش صورت شناخت خوبی پیدا کنیم. بدون شک شناخت و آگاهی از متدهای مختلف یک‌ کار باعث انجام دقیق‌ترش می‌شود. در ادامه موارد زیر را درنظر بگیرید:

 • قصد دارید یک آرایش سبک روزانه داشته باشید یا برای مراسمی مهم آرایش می‌کنید؟ قطعا آرایشی که برای محل کار انجام می‌دهید با آرایشی که برای تولد دوست‌تان می‌پسندید متفاوت است. حتی آرایشی که برای رفتن به یک قرار شام دوستانه مناسب است با آرایش شام عروسی اقوام متفاوت خواهد بود.
 • بسیاری بر این عقیده‌اند که سن و سال را نباید در سبک آرایش و پوشش دخیل دانست. اما برخی برای این نکته اهمیت بسیاری قائلند. اگر از آن دسته هستید، بهتر است آرایش متناسب با سن‌تان را بشناسید. یادآوری می‌کنم که تعریف سبک آرایش مناسب برای سنین مختلف در جوامع متفاوت یکسان نیست.
 • باتوجه به رنگ پوست و موی خود رنگ آرایش‌تان را انتخاب کنید. در انتخاب رنگ آرایش به لباس خود نیز می توانید توجه کنید. همچنین زمانی که برای آن آرایش می‌کنید. آرایش مناسب روز و شب متفاوت است. حتی حرفه‌ای‌ها متناسب با فصل آرایش می‌کنند. می‌دانید که آرایش پاییزی از جذاب‌ترین آرایش‌ها است؟

حالا که مشخص شده است که چه رنگ، چه سبک و چه سطح آرایشی مدنظرتان است، بهتر می‌توانید لوازم مورد نیازتان را از بین لوازمی که دارید انتخاب کرده و آماده کنید. ممکن است این کار در نگاه اول زمان‌بر باشد اما با تکرر و استمرار به یک روتین سریع تبدیل می‌شود.

نکته: در این بخش ممکن است برخی مراحل حذف یا اضافه شوند. برای مثال فکر کنید که نمی‌خواهید از مژه مصنوعی استفاده کنید یا برانزر مناسب آرایش مدنظرتان نیست اما قطعا خط چشم یا سایه چشم می‌خواهید. به این ترتیب مراحل آرایش‌تان منظم‌تر پیش می‌رود.

ملزومات پیش از شروع آرایش صورت

شرایطی که پیش از شروع آرایش صورت باید فراهم کرد

حالا باید مقدمات نهایی که بخش دیگری از اصول اولیه آرایش است را فراهم نمایید. در این بخش به شما مواردی را خاطرنشان می‌کنم که درصورت عدم رعایت آن‌ها ممکن است وسط آرایش کار دستت‌تان بدهند. این موارد به شرح زیر است:

 • نور مناسب آرایش صورت را فراهم کنید. آینه خود را درجایی قرار دهید که به تمام صورت شما نور یکسان برسد.
 • در جای گرم آرایش نکنید. این موضوع می‌تواند باعث تعریق بیش از حد شما در میانه کار و برهم خوردن زحماتتان شود.
 • موها را کامل از صورت کنار بزنید، این‌کار را با هدبند یا گیره سر انجام دهید. مهم این است صورت کاملا خلوت و باز، آماده آرایش باشد.
 • اگر آرایشی خاص مدنظرتان است و برای مراسمی مهم آرایش می‌کنید، اما تسلط کافی ندارید، بهتر است تصویری از آرایش مدنظرتان را کنار دست داشته باشید. درمواقع لازم این تصویر کمک خوبی است.
 • پیش از شروع کار صورت خود را پاکسازی کنید.
 • حالا آرایش خود را با یک مرطوب‌کننده آغاز نمایید.

دقت داشته باشید که براش‌ها و پدهای آرایشی پیش از شروع کار تمیز باشند. البته این بخشی از آماده‌سازی لوازم آرایش موردنظر شما است.

نکته: اگر به یک سبک آرایش تسلط کافی ندارید، آن را هنگام رفتن به مراسمی مهم انجام ندهید. بهتر است این سبک را چندین بار در آرامش و مواقع بیکاری تمرین کنید.

 

0 0 رای ها
امتیاز به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 کامنت
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه نظرات