نکاتی برای رفع خشکی پوست دست

خشکی پوست دست ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. اما دلیل آن هرچه که باشد، مشکلات خاص خود را دارد. به‌جز جنبه زیبایی شناسی، خشکی پوست دست عامل خشن شدن پوست نیز می‌شود. گاهی خشکی بیش از حد می‌تواند باعث حساس شدن پوست و آسیب‌پذیرتر شدن آن شود. طوری که با کوچکترین عامل دست دچار جراحت شود. حتی خشکی بیش از حد خود ممکن است ایجاد جراحت کند. بنابراین درمان خشکی مزمن یا فصلی پوست دست، اهمیت زیادی دارد و برای افرادی که بیشتر دست به‌گریبانش هستند، نوعی دغدغه است. اکنون قصد دارم این دغدغه را برای شما با بیان برخی راه‌کارهای ساده و کاربردی رفع خشکی پوست دست کاسته و به‌ شما نوید دهم که دستان نرم و لطیف درانتظار شما است. برای رسیدن به هدف من را دنبال کنید.

رفع خشکی پوست دست

عوامل ایجاد خشکی پوست دست

ابتدا اجازه دهید عوامل خشکی پوست دست را بررسی کنیم. چرا که شناخت این عوامل می‌تواند در درمان و رفع خشکی پوست دست بسیار موثر است. درواقع اگر بدانید چرا این مشکل ایجاد شده است، راه‌کار موثر برای رفع خشکی پوست دست خود را پیدا خواهید کرد. عوامل خشکی پوست دست عبارتند از:

  • سرما و خشکی هوا در فصل سرما
  • عوامل محیطی مانند شرایط کاری
  • انجام کارهایی که ایجاد حساسیت در پوست دست می‌کنند بدون دست‌کش و وسایل محافظ
  • عوامل ژنتیکی و خشکی عمومی پوست بدن
  • آفتاب سوختگی
  • استفاده بیش از حد از مواد ضدعفونی کننده و شوینده
  • وجود برخی بیماری‌های زمینه‌ای پوستی مانند اگزما و پسوریازیس

در تمامی موارد ذکر شده، به‌جز مورد آخر به‌راحتی می‌توان با درمان خانگی خشکی پوست دست، این مشکل را کنترل و ترمیم نمود. مورد آخر اما نیاز به درمان پزشکی دارد.

نکته: استفاده از مواد ضدعفونی طی دو سال گذشته و پس از شیوع و پاندمی ویروس کووید ۱۹، بسیار شایع شده است و از اولین عواقب آن خشکی بیش از حد پوست است. برای کنترل این موضوع بهتر است از ضدعفونی کننده‌های حاوی گلسیرین استفاده کنید.

مرطوب کننده برای رفع خشکی پوست دست

اگر خشکی پوست دست‌تان زیاد است از یک مرطوب‌کننده بر پایه چربی کمک بگیرید. این مرطوب کننده‌ها در فصل سرما تاثیر بهتری دارند. چرا که سرما باعث خشکی بیشتر پوست می‌شود. بهتر است اگر شغلی دارید که می‌تواند باعث خشکی پوست دست‌تان شود، در طول روز نیز از مرطوب کننده مخصوص دست استفاده کنید. نمونه‌هایی که بر پایه آب هستند برای طول روز انتخاب‌های مناسب‌تری به‌نظر می‌رسند. همچنین اگر پوست خشکی دارید، سعی کنید پس از هر بار شستشوی دست با مواد شوینده از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده‌های حاوی روغن نارگیل و روغن بادام تلخ برای فصل سرما مناسبند و انواعی که حاوی عصاره آلوئه‌ورا یا لیمو هستند برای تابستان انتخاب‌های بهتری به‌نظر می‌رسند.

نکته: در دوران پاندمی که از ضدعفونی‌های حاوی الکل استفاده می‌کنید، پس از هر بار ضد عفونی دست کرم مرطوب‌کننده و آبرسان به دست خود بمالید.

عوامل ایجاد خشکی پوست دست

کرم ضد آفتاب برای رفع خشکی پوست دست

آفتاب‌سوختگی خشکی پوست را در هر قسمتی از بدن که باشد همراه دارد. چرا که باعث کاهش آب بدن و پوست می‌شود. ما همواره از کرم ضد آفتاب برای پوست صورت استفاده می‌کنیم، حال اینکه پوست دستمان نیز مدام دربرابر آفتاب قرار دارد. بهتر است برای رفع خشکی پوست دست و پیشگیری از تشدید آن یک کرم ضد آفتاب حاوی مرطوب کننده برای طول روز و مخصوص دستان‌مان درنظر بگیریم.

نکته: اگر پشت فرمان هستید یا دستان‌تان برای مدت زمان طولانی دربرابر آفتاب خواهد بود، از دست‌کش نخی کمک بگیرید تا مانع از ایجاد لک و تیرگی روی پوست دست خود شوید.

تاثیر شوینده مناسب در رفع خشکی پوست دست

از شوینده‌های کرمی استفاده کنید. این نکته علاوه بر رفع خشکی پوست دست، نوعی عامل پیشگیرنده نیز محسوب می‌شود. صابون‌های کرمی و حاوی گلیرسیرین را جایگزین صابون‌های قدیمی خود کنید. نگران نباشید این صابون‌ها همان‌قدر خواصیت پاک‌سازی و ضدعفونی دارند. پس از شستشوی دست، مطمئن شوید که کف روی پوست نمانده باشد. این کف نیز عامل خشکی پوست دست است. نکته دیگر اینکه دست خود را با آب ولرم بشویید. آب سرد (خیلی سرد) و آب داغ هردو می‌توانند عامل خشکی پوست باشند. پس از شستشو نیز از دستگاه‌های خشک‌کن دست استفاده نکنید. اگر امکان این را ندارید که اجازه دهید دست آرام آرام و خود به‌خود خشک شود، از یک دستمال نرم برای خشک کردن دست کمک بگیرید.

نکته: در کنار این مور بهتر است درمواقع ممکن از دستکش نیز کمک بگیرید. برای مثال کارهای خانه را بدون دستکش انجام ندهید.

تاثیر شوینده مناسب در رفع خشکی پوست دست

لایه‌برداری برای رفع خشکی پوست دست

ازلایه‌برداری برای رفع خشکی پوست دست کمک بگیرید. لایه‌برداری را می‌توانید با اسکراب‌های مخصوص این کار انجام دهید یا ماسک‌های خانگی بسازید. بخور پوست دست نیز به لایه‌برداری پوست دست کمک می‌کند. لایه‌برداری سلول‌های مرده و خشک را از بین برده و شرایط را برای جذب بهتر لوسیون‌ها و کرم‌ها فراهم می‌کند. برای ساخت ماسک لایه‌بردار پوست دست در خانه از یک یا دو قاشق شکر سفید به همراه انواع روغن زیتون، نارگیل، آرگان، بادام تلخ و … استفاده کنید. این ماسک را برای ۱۵ دقیقه روی پوست دست گذاشته و سپس با آب ولرم شستشو دهید. این روش درمان خانگی خشکی پوست دست، راه‌کار موثری است.

نکته: پس از لایه‌برداری از پوست دست از یک مرطوب‌کننده کمک بگیرید. بخور قبل از لایه‌برداری نیز مفید است و تاثیر لایه‌برداری را بیشتر می‌کند.

لایه‌برداری برای رفع خشکی پوست دست

0 0 رای ها
امتیاز به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 کامنت
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه نظرات