عوارض استفاده از لوازم آرایش تاریخ گذشته

آیا می‌توانیم برخی لوازم آرایش را پس از تاریخ انقضا هم همچنان مصرف کنیم؟ استفاده نکردن از لوازم آرایشی و بهداشتی تاریخ مصرف گذشته یک توصیه مهم و بسیار جدی همیشگی بوده است. البته این مهم در گذشته کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت و گاهی حتی شاهد بودیم که مادران ما سال‌ها از جعبه سایه قدیمی خود استفاده می‌کنند. اما این اشتباه می‌تواند عوارض شدیدی را به‌همراه داشته باشد و سلامت پوست، چشم و لب‌های ما را تهدید کند. تاجایی که امروزه توصیه می‌شود که در خرید لوازم آرایش نیز دقت لازم را داشته باشید و از فروشگاه‌های معتبر و مطمئن خرید کنید. همچنین محصولات آرایشی که استفاده شما از آن‌ها زیاد نیست را با تاریخ مصرف طولانی‌تر تهیه کنید تا هنگام تمام شدن این تاریخ، مقدار قابل توجهی از آن مصرف شده باشد و دچار ضرر مالی نشوید. اصلی‌ترین نکته‌ای که در این مبحث می‌توانم یادآور شوم این است که «هرگز و هرگز به این فکر نکنید که خرید دوباره لوازم آرایش هزینه بر است پس از همان قبلی‌ها باوجود تمام شدن تاریخ مصرف‌شان استفاده کنید. خرید لوازم آرایش اقتصادی‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر بهتر از استفاده از لوازم آرایش تاریخ گذشته است.» در ادامه بیشتر درمورد عوارض استفاده از لوازم آرایش تاریخ گذشته برای شما خواهم گفت.

لوازم آرایش تاریخ گذشته

آسیب‌های لوازم آرایش تاریخ گذشته به پوست

یکی از مهم‌ترین و البته باید گفت قطعی‌ترین عوارض لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته، ایجاد جوش‌ و آکنه روی پوست است. جوش‌هایی که دراثر استفاده از لوازم آرایش تاریخ گذشته روی پوست ایجاد می‌شود ممکن است از نوع جوش‌های سرسیاه، چرکی ریز یا حتی توده‌های ملتهب و تاول گونه چرکی باشد. این شدت بستگی به میزان فساد لوازم آرایش و نوع و کیفیت آن‌ها دارد. برای مثال استفاده از کرم پودر یا پنکیک تاریخ مصرف گذشته می‌تواند روی تمام سطح پوست ایجاد جوش‌های بزرگ و چرکی کند. اما استفاده از کرم های مرطوب کننده و نرم‌کننده تاریخ مصرف گذشته معمولا ایجاد جوش‌های چرکی ریزتر و سرسیاه می‌کند. دقت داشته باشید گاهی درمان این عوارض ممکن است بسیار زمان‌بر و پرهزینه باشد. برخی از دیگر مشکلاتی که استفاده از لوازم آرایش تاریخ گذشته برای پوست ایجاد می‌کنند عبارت است از:

  • خشکی پوست
  • دهیدراته شدن پوست
  • التهاب و حساسیت پوست
  • کدر شدن پوست
  • ایجاد لک‌های بزرگ و کوچک روی پوست

این عوارض می‌تواند دراثر استفاده از پاک‌کننده‌ها و شوینده‌های تاریخ مصرف گذشته یا انواع کرم، کانتور، سرم، ماسک و حتی رژگونه ایجاد شود.

آسیب‌های لوازم آرایش تاریخ گذشته به پوست

آسیب‌های لوازم آرایش تاریخ گذشته به چشم

استفاده از انواع لوازم آرایش تاریخ گذشته مربوط به چشم مانند ریمل، خط چشم (مایع یا مدادی یا آکو)، سایه چشم، کانسیلر و … می‌تواند خطرات بسیار جدی را به‌همراه داشته باشد. استفاده از این لوازم تاریخ مصرف گذشته ممکن است باعث عفونت چشم یا حتی ایجاد گلمژه شود. از دیگر عوارض استفاده از لوازم آرایش چشم تاریخ مصرف گذشته، ریزش مژه‌ها، ایجاد خشکی و حساسیت در پوست پلک (بالا و پایین)، ایجاد پف دور چشم و حتی پاره شدن مویرگ‌های داخل چشم است. درکنار همه موارد مهم، حتما و حتما در انتخاب و مصرف خط چشم مدادی که آن را در لبه داخلی پلک می‌کشید دقت کنید. این وسیله آرایشی باید شخصی باشد و به‌هیچ عنوان به‌صورت اشتراکی استفاده نشود.

آسیب‌های لوازم آرایش تاریخ گذشته به لب‌ها

متاسفانه یکی از مواردی که به‌هیچ ‌وجه مورد توجه قرار نمی‌گیرد استفاده از رژلب تاریخ مصرف گذشته است. دقت داشته باشید این وسیله آرایشی ضمن اینکه با پوست لب در تماس است، می‌تواند به همراه انواع غذا و نوشیدنی بلعیده شود. بنابراین عوارض جدی‌تری را همراه دارد. مواد نگه‌دارنده این محصول آرایشی پس از گذشت تاریخ مصرف آن‌ها سمی و خطرناک می‌شوند و می‌توانند ایجاد مسمویت در دستگاه گوارش یا حتی عفونت‌ کنند. این موضوع درمورد بالم لب و برق لب نیز حاکم است. ممکن است بگویید که تاریخ مصرف رژلب خود را نمی‌دانید. من به شما می‌گویم که هرگاه در رژ لب‌های خود

  • بوی غیرعادی
  • خشکی بیش از حد
  • نرمی بیش از حد (روغنی شدن)

احساس کردید آن را دور اندازید. استفاده از رژ لب تاریخ مصرف گذشته، پوست لب را خشک و ترک‌ترک می‌کند و حتی زخم‌های ریز نیز می‌تواند در این عوارض دیده شود. استفاده از این محصول تاریخ گذشته گاهی هم ایجاد سوزش روی لب می‌کند. درصورت مشاهده چنین حالتی نیز آن را دور اندازید.

چگونه لوازم آرایش تاریخ گذشته را بشناسیم؟

دقت کنید که اگر تاریخ مصرف لوازم آرایش‌تان از روی آن پاک شده است یا به‌همراه جعبه دور انداخته شده، نسبت به کیفیت و ساختار آن دقیق باشید. بامشاهده هرگونه تغییر در ساختار آن‌ها مانند ترک خوردن، پودر شدن یا روغنی شدن، را کنار بگذارید. یک روش دیگر اینکه برای محصولات خود یک تاریخ مصرف شخصی درنظر بگیرید. برای مثال ریمل را هر سه‌ماه یک‌بار تعویض کنید و رژ لب را هر شش ماه یک بار. راه دیگر اینکه تاریخ مصرف آن‌ها را همان ابتدای خرید جایی یادداشت کنید تا فراموش نشوند. البته پیش از همه این موارد، خریدهای خود را از فروشگاه‌های معتبر و مطمئن انجام دهید.

0 0 رای ها
امتیاز به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 کامنت
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه نظرات