نقش یوگای صورت در داشتن پوستی شاداب

اگر بخواهید بازوهایی زیبا و خوش فرم داشته باشید، به باشگاه می‌روید و تمریناتی مانند شنا و پلانک را انجام می‌دهید. بنابراین منطقی است که برای داشتن عضلات صورت کشیده و شاداب، آن‌ها را ورزش دهیم.

یوگا مخصوص صورت در ژاپن، امریکا و انگلیس شهرت دارد. بسیاری از یوگای صورت برای خط اخم، خط خنده و پیشانی استفاده می‌کنند. با من در ادامه مطلب همراه باشید تا درباره فواید آن بیشتر بدانید و با چند تمرین ساده اما کاربردی نیز آشنا شوید.

یوگای صورت برای شادابی پوست

 

یوگای صورت چیست

بی‌شک ورزش یوگا به معرفی نیاز ندارد. منشا یوگا از کشور هند است و هزاران سال به اشکال مختلف انجام می‌شود. بعضی از سبک‌های یوگا شامل هاتا یوگا، آشتانگا یوگا، یین یوگا، کوندالینی یوگا هستند.

یوگای چهره ترکیبی ظریف از تمرینات صورت، حالت‌های هاتا یوگا، طب فشاری، ماساژ و تکنیک‌های تنفسی است که هدف از آن آرام ‌کردن اجزای صورت و تقویت عضلاتش است. در صورت تمرین مداوم، می‌توانید از بروز علائم پیری پیشگیری کنید.

فواید یوگای صورت

مشخص است که یوگای صورت برای خط اخم، خطوط خنده و چین‌وچروک‌های پیشانی مفید واقع خواهد شد اما فواید دیگری نیز دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنم.

چهره‌ای درخشان

تمرینات یوگای صورت می‌توانند میکروسیرکولاسیون و اکسیژن‌رسانی را به سلول‌ها تحریک کنند که حاصل آن پوستی متعادل‌تر و درخشان‌تر است.

تمرینات تنفسی به ما کمک می‌کنند تا احساساتمان را بهتر مدیریت کنیم، بنابراین چهره ما آرام و درخشان شده و اجزای صورت شاداب می‌شوند.

یوگای صورت برای پوست شاداب

چهره‌ای بدون چین‌وچروک

با افزایش سن سطح کلاژن طبیعی پوست کاهش می‌یابد، پوست کم‌کم شادابی خود را از دست می‌دهد و چین‌وچروک‌ها نمایان می‎شوند. تمرینات یوگای صورت علاوه بر تحریک کردن ماهیچه‌ها، کلاژن و الاستین سازی را نیز تحریک می‌کنند.

انجام منظم یوگای صورت، پوست را شاداب می‌کند، عمق چین‌وچروک‌ها را کاهش می‌دهد و چهره را صاف و سرحال به ما تحویل می‌دهد.

کاهش استرس

هنگام انجام تمرینات یوگای صورت، متوجه حس آرامش بیشتر خود خواهید شد. این تمرینات برای بدن و ذهن مفید هستند، به استراحت عضلات صورت کمک می‌کنند، روی سیستم عصبی نیز اثر می‌گذارند و استرس را کاهش می‌دهند.

درست است که یوگای صورت برای خط اخم و خطوط پیشانی استفاده می‌شود اما می‌توانید آن را برای کاهش استرس خود نیز انجام دهید.

تمرینات یوگای صورت

چهره ما 50 ماهیچه دارد که تحرک چندانی ندارند. به‌همین دلیل ممکن است شادابی خود را زودتر از دست دهند. اما شما می‌توانید با انجام تمرینات زیر به مدت پنج دقیقه در روز از این اتفاق جلوگیری کنید.

خطوط پیشانی

با قراردادن کف دست‌ها در بالای پیشانی شروع کنید. نفس عمیق بکشید و پوست آن را به سمت بالا فشار دهید. با بازدم خود پوست را در این حالت نگه دارید و به پایین نگاه کنید. این تمرین را ده بار انجام دهید.

یوگای صورت برای خطوط پیشانی

خطوط اخم میان چشم‌ها

یوگای صورت برای خط اخم میان چشم نیز مفید است. پوست ابروهای خود را از بالای بینی فشار دهید و به سمت انتهای ابرو بکشید. این کار را ده بار تکرار کنید. سپس با کف دست خود به خطوط اخم فشاری یکنواخت وارد کنید و آن را پنج بار انجام دهید.

چشمان بازتر

سه انگشت سبابه، میانی و حلقه خود را روی شقیقه‌ها قرار دهید و سپس با فشاری متوسط پوست خود را به‌مدت پنج ثانیه به عقب بکشید. این تمرین را پنج بار تکرار کنید.

کاهش چین‌وچروک بینی و گونه

یوگای صورت برای خط خنده یا همان چروک‌های اطراف بینی نیز مفید است. گونه‌های خود را با هوا پر کنید و به مدت پنج ثانیه در همان حالت بمانید. سپس هوا را از یک گونه به گونه دیگر منتقل کنید و هر بار 5 ثانیه در همان حالت بمانید.

حجم‌دهی به لب‌ها

لب‌ها نیز حجمشان را با افزایش سن از دست می‌دهند. برای جلوگیری از این امر، یک دم انجام دهید و سر خود را به عقب خم کنید. نفس خود را بیرون دهید و لب‌های خود را تا ده ثانیه غنچه کنید. این تمرین یوگای صورت برای گونه گذاری و همچنین خط فک مفید است.

جوان‌سازی پوست فک

یکی از اولین علائم پیری، از دست ‌دادن کشیدگی پوست در ناحیه فک است. برای این تمرین چانه خود را در دست بگیرید، به‌طوری که دستانتان خط فک تا گوش را به یکدیگر برسانند و سپس سر خود را به جلو خم کنید.

با دست‌هایتان مقاومت کنید تا فشاری به پوست وارد شود. نفس خود را حبس کنید و 5 ثانیه در همان حال بمانید. این تمرین را ده بار تکرار کنید.

یوگای صورت برای جوان‌سازی پوست فک

سخن نهایی

توصیه می‌کنم روتین پوستی خود را منظم انجام دهید و در کنار آن از تمرینات یوگای صورت برای گونه گذاری، کاهش چین‌وچروک‌ها و به‌طور کلی جوان‌سازی صورتتان بهره ببرید. پس مطلب «چرا روتین پوستی مهم تر از آرایش است؟» را مطالعه کنید تا به اهمیت روتین پی ببرید.

0 0 رای ها
امتیاز به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 کامنت
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه نظرات